Vstupenky on-line

Last minute zájezdy 2013 Írán

Detail státu

Írán Írán - transparent

za cenu - .

CELNÍ A DEVIZOVÉ PŘEDPISY

Při vstupu do země jsou celní prohlídky běžnou záležitostí. Celní prohlídky na mezinárodním letišti Imáma Chomejního v Teheránu jsou relativně přísné. Po příletu do Íránu si musí všichni cestovatelé nechat svá zavazadla zkontrolovat v rentgenovém zařízení (výjimku tvoří majitelé diplomatického pasu). V případě, že cestovatel doveze zboží pro dovoz íránskými zákony zakázané, je toto zboží zabaveno a dovozce zaplatí též vysokou finanční pokutu. V krajním případě mu hrozí trestní stíhání. Celníci se také mohou ptát na přesnou trasu cesty po Íránu, adresu pobytu apod.

Do Íránu nesmí být dováženo:
- alkoholické nápoje
- vepřové maso
- zbraně
- hořlaviny a výbušniny
- hazardní hry
- tiskoviny, filmy, fotografie – znevažující náboženství, erotické, pornografické
- je zakázáno dovážet syrské libry, saúdskoarabské rijály, emirátské dirhamy, irácké dináry či libanonské liry

Povinná směna valut není předepsána.

Předpisy pro dovoz zvířat jsou stejné jako v Evropě: při vstupu do země musí být předložena předepsaná očkovací osvědčení. Pro dovoz většího množství zvířat existují zvláštní předpisy. Pokud by k tomuto případu došlo, je potřeba předem kontaktovat velvyslanectví ČR v Teheránu, aby bylo možno ověřit platnost stávajících předpisů na příslušném ministerstvu.

Cizinci přijíždějící do Íránu mohou přivézt následující předměty, pokud je poté z Íránu opět vyvezou:
- osobní šperky
- jeden fotoaparát
- jedna videokamera
- jeden dalekohled
- jeden příruční hudební nástroj
- jedno stolní radio
- jeden osobní počítač
- jeden kampovací stan s příslušenstvím
- sportovní nářadí (rybářské pruty, sportovní člun menší než 5,5 m, lyže, tenisové rakety)
- perské ručně tkané koberce, např. pokud jsou přiváženy na opravu a budou opět vyvezeny (při příjezdu se musí vyžádat potvrzení o dovozu koberců)

Dále může být dovezeno zboží bez zaplacení cla do výše částky 50 USD.

Povoleno je také dovézt následující zboží:
- potřeby pro domácnost
- náhradní díly k těmto potřebám
- náhradní díly a součástky pro osobní auta a motocykly
- osobní svršky
- příruční tašky a kufry
- oblečení
- potraviny včetně sušenek, sladkostí, ovocných džusů a nealkoholických nápojů
- hygienické potřeby
- kosmetika
- sportovní potřeby
- kuřácké potřeby
- osobní počítač
- kola
- umělé květiny
- strojem tkané koberce
- hračky
- umělá bižuterie
- fax
- noviny, knihy, časopisy

Při dovozu chladniček, chladniček s mrazícím boxem, mrazících boxů, praček, myček, plynového sporáku, televizoru, video-kamery a nádobí, které poté zůstávají v Íránu, musí být zaplaceno clo (cca 30% ceny zboží a 200% obchodní přirážky, kterou si určí celnice).

Při odjezdu z Íránu může cestovatel bezcelně vyvézt následující předměty:
- sušené ovoce a max 10 kg pistácií
- osobní svršky
- íránské ručně vyrobené předměty bez omezení (ne pro obchodní účely)
- íránské hudební nástroje
- zboží z dovozu (nevyrobené v Íránu - jednou ročně do 50 USD)
- na základě výnosu Centrální banky každý držitel cestovního pasu může vyvézt při cestě do Evropy nebo do zámoří obnos 1000 USD buď v hotovosti nebo v cestovních šecích. Pro doprovázející osobu je povoleno 500 USD na osobu.

Nesmí být vyváženo:
- starožitnosti
- starožitné mince
- originální umělecká díla
- staré rukopisy
- umělecké malby
- zbraně, náboje, vojenské přístroje
- drogy
- všechny ostatní předměty, jejíchž vývoz je proti íránským zákonům
- starožitné koberce
- syrské lyry, saudskoarabské riály, irácké dináry, libanonské liry, drachmy používané ve Spojených Arabských Emirátech, afghánská měna nebo ruský rubl

Vývoz zlata a střibra: Je povolen vývoz 150 g zpracovaného zlata bez drahokamů a 3 kg stříbra zpracovaného bez drahokamů.

 

DOKUMENTY

Čeští turisté přijíždějící do Íránu musí mít cestovní pas s platností nejméně 6 měsíců ode dne vstupu do země a platné íránské vízum. Při cestě vlastním automobilem musí mít řidič mezinárodní řidičský průkaz a potvrzení o vlastnictví vozidla.

 

SPECIFIKA, BEZPEČNOST, DOPORUČENÍ PRO TURISTY

Bezpečnostní situace
MZV doporučuje dbát během pobytu v Íránu maximální opatrnosti a nedoporučuje cestovat do určitých oblastí země. Především v příhraničních oblastech na severozápadě země (západní části provincií Západní Ázerbájdžán, Kordestán a Kermánšáh) občasně dochází k ozbrojeným střetům íránských ozbrojených složek s kurdskými gerilovými skupinami. Cestování v této části Íránu může být spojeno se zvýšeným rizikem. Íránská policie v těchto oblastech zachovává zvýšenou přítomnost a ostražitost. Při pohybu mimo větší sídelní oblasti a hlavní dopravní tepny se doporučuje předem konzultovat cestovní plány s místními policejními úřady. V případě cest do těchto oblastí se doporučuje ubytovávat pouze v hotelech s vyšším standardem a 24-hodinovou recepční službou. Doprava autostopem se nedoporučuje.
S Pákistánem a Afghánistánem hraničící jihovýchodní provincie Sístán a Balúčistán se vyznačuje zvýšenou kriminalitou související s chudobou, drogovým obchodem a v poslední době zvýšenou aktivitou protistátních ozbrojených skupin, které útočí na státní cíle z různých motivů. Vyskytly se i případy únosu turistů (medializovaný případ z března 2013, kdy v oblasti byly uneseny dvě české turistky). Pohyb v této oblasti je možný pouze na základě uděleného souhlasu ze strany příslušných íránských úřadů.
MZV důrazně nedoporučuje uskutečnění cest do oblasti Sístán a Balučistán a do oblastí na hranicích s Irákem.

Vzhledem k dlouhodobě citlivé povaze íránské vnitropolitické situace i diplomatickým vztahům Íránu se západními státy se doporučuje přísně vyhýbat jakékoli aktivitě, která by mohla být úřady vnímána jako politická či náboženská propaganda. V případě setkání s jakýmkoli incidentem politické povahy (protestní shromáždění, střety s policií apod.) se důrazně doporučuje se z dějiště okamžitě vzdálit a nepořizovat žádné fotografické snímky ani videozáznamy.
V zemi je zakázáno fotografovat vojenské a policejní objekty. Za takové objekty jsou považovány například i komunikační prvky jako antény apod. Při pořizování snímků se proto doporučuje postupovat velmi obezřetně.
Ministerstvo zahraničních věcí ČR obecně doporučuje občanům cestujícím do země, aby před svým odjezdem využili systému DROZD (Dobrovolná registrace občanů ČR při cestách do zahraničí), případně zaslali Velvyslanectví ČR v Teheránu itinerář cesty, kontaktní údaje na cestující osoby i na příbuzné v ČR. Pokud se občan ČR ocitne v Íránu ve zhoršené bezpečnostní situaci, MZV ČR doporučuje ihned kontaktovat Velvyslanectví ČR v Teheránu.

Obecná pravidla pro pohyb na veřejnosti
Při pohybu na veřejnosti je nezbytně třeba dodržovat místní zákonné předpisy týkající se oblékání: ženy jsou povinny nosit šátek zakrývající nejenom vlasy, ale i šíji, uši a krk, svrchní díl oděvu s dlouhými rukávy, bez výstřihu (případně výstřih zakrýt šátkem) a zakrývající boky a stehna (plášť či delší košile), obě pohlaví pak dlouhé kalhoty. Na veřejnosti je rovněž třeba se vyhýbat projevům tělesné intimity mezi osobami opačného pohlaví. Nerespektování těchto pravidel může v krajních případech vést k zatčení.
Pravidla oblékání pro ženy se vztahují i na koupání v moři. Výjimečně existují na plážích vyhrazené prostory pouze pro ženy, kde je povoleno se koupat v plavkách.

Finanční prostředky
V Íránu nelze užívat mezinárodní platební karty ani cestovní šeky, nefunguje ani bankovní spojení prostřednictvím Western Union. Doporučuje se tedy mít při cestě do Íránu dostatečnou zásobu hotovosti. V celém Íránu lze v bankách a směnárnách bez problémů směňovat měny USD a EUR na místní měnu. Místní měna je vůči zahraniční měně kolísavá a směnné kurzy jsou stanovovány pro každý jednotlivý den, přičemž se může jednat o významné rozdíly.

Doprava
Přímé letecké spojení mezi ČR a Íránem není k dispozici, existuje však výběr několika tras s přestupem. Lety z Evropy přistávají na mezinárodním letišti Imáma Chomejního, vzdáleném cca 40 km od Teheránu. Většinou pro vnitrostátní letecké linky slouží teheránské letiště Mehrábád.
Po zemi lze do Íránu přicestovat přímým autobusovým spojem Istanbul – Teherán. Při cestě vlastním vozem je třeba být vybaven mezinárodní „zelenou kartou“ (carnet de passage) s platností mimo Evropu a mezinárodním řidičským průkazem. Není povoleno používat osobní auta s volantem na pravé straně. Většina osobních aut v Íránu používá olovnatý benzín nízké kvality, benzín vyšší kvality je k dostání pouze u vybraných čerpacích stanic (obvykle se nacházejí ve větších městech). Nafta pro dieselové motory se v Íránu prodává pouze ve variantě pro nákladní vozy a není vhodná pro moderní dieselové motory, navíc není na benzínových stanicích běžně dostupná. Poplatky za dálnice v Íránu jsou nízké. Kvalita vozovek je různá, spíše však lepší než v okolních státech. Hlavní dálniční tahy jsou velmi dobré kvality.
Veřejná doprava po Íránu (letadlo, autobus, vlak, sběrné či soukromé taxi) je snadná a obecně levná. Po velkých městech je nejsnazší doprava soukromým nebo sběrným taxi. Většina neužívá fixní tarify, cenu se doporučuje vždy dohodnout předem. (Vlivem kolísavé místní měny jsou tarify soustavně navyšovány; ke konci roku 2013 pro kratší vzdálenosti, cca do 5 km, obecně platí zhruba částka 50.000-100.000 IRR.)

Potraviny
V celém Íránu jsou široce dostupné veškeré základní potraviny. Je zakázán prodej vepřového masa a konzumace alkoholu. Hygienická kvalita vody z vodovodní sítě se liší podle lokality, obecně se proto doporučuje pít pouze vodu balenou nebo převařenou.

 

ZDRAVOTNICTVÍ, DŮLEŽITÁ TEL ČÍSLA

V Teheránu existuje téměř ve všech nemocnicích non-stop pohotovostní služba, také některé lékárny jsou otevřeny nepřetržitě. Síť soukromých lékařů je zde rozsáhlá a většinou se lze bez problémů domluvit anglicky. V ostatních městech je situace podobná. Léky jsou k dostání v omezeném výběru. Základní vybavení lékárničky se doporučuje si přivézt.

V létě 2008 se v Íránu objevily případy cholery. Nemoc se šířila do všech částí země. Zaznamenána byla více než stovka případů nákazy. Cestovatelům do Íránu se proto doporučuje dodržovat přísná hygienická opatření.

Telefony:

kód Íránu: 0098
kód Teheránu: 021
informace o telefonních číslech: 118
mezinárodní telefonní ústředna: 9212
informace o letech: 199
informace o vlacích: 139
státní taxislužba: 133
policie: 110
hlášení nehod: 197, 6692 6666 (Teherán)
lékařská pohotovost: 123, 115
lékárny s nepřetržitým provozem: 191

Voda z vodovodu je nekvalitní a je třeba se vyvarovat její konzumace (včetně ledu z ní). Rovněž konzumace syrové zeleniny a ovoce je riziková.

Před cestou do Íránu se doporučuje očkování proti hepatitidě A a B, tyfu a paratyfu. Na několika místech se vyskytly případy tzv. krymsko-konžské ebolové horečky (nejedná se o ebolu klasického typu).