Vstupenky on-line

Last minute zájezdy 2013 Fidži

Detail státu

Fidži Fidži - transparent

za cenu - .

CELNÍ A DEVIZOVÉ PŘEDPISY

Místní měnou je Fiji dollar (FJD), který se skládá ze 100 centů. Mince jsou v hodnotě 1, 2, 5, 10, 20, 50 centů a 1 FJD. Bankovky jsou v hodnotě 2, 5, 10, 20 a 50 FJD. Na Fiji lze bezcelně dovézt (u pasažérů starších 17 let):
Alkohol - 2 litry
Víno - 4 litry
Pivo - 4 litry
jakákoliv kombinace výše uvedeného nepřesahující limity pro jednotlivé položky;
Tabák - 500 ks cigaret nebo kombinace tabákových výrobků nepřesahující 500 gr čisté váhy.
Zboží podléhající dani, které nepřesahuje hodnotu 400 FJD;
Věci pro osobní potřebu, pokud nebudou použity jako dar nebo k prodeji.
Každý turista opouštějící Fiji je povinen zaplatit odletovou daň ve výši 30 FJD (neplatí pro děti mladší 12-ti let).

 

DOKUMENTY

Cestovní pas platný ještě nejméně šest měsíců po plánovaném opuštění Fiji.

 

SPECIFIKA, BEZPEČNOST, DOPORUČENÍ PRO TURISTY

Fidži je ostrovní země v oblasti Jižního Pacifiku o rozloze 18.300 čtverečních kilometrů a skládající se z více než 350 ostrovů a ostrůvků, ze kterých je přibližně 100 neobydlených.

Fidži má přibližně 840 000 obyvatel, z nichž 50% je fijijského původu a 45% indo-fijijského původu.
Hlavním městem je Suva (přibližně 358.500 obyvatel).
Úředními jazyka je fidžijština a angličtina.
Hlavním průmyslem je cukrovarnictví, turistika a rybolov.

Roamingové služby na většině území Fidži pokrývá firma Vodafone.
Volací kód země je 679.
Na Fidži se používá metrický systém.
Napětí je 240V, 50Hz.

Na Fidži je tropické klima a lze ho navštěvovat celoročně. Nejlepším obdobím je však květen až říjen kdy klesá teplota a vlhkost.

Národní letecká společnost se jmenuje Air Pacific a létá mimo jiné destinace i do Sydney, Melbourne a Brisbane v Austrálii (www.airpacific.com). Let ze Sydney do Nadi trvá přibližně 3h 45 minut.

V případě pěších výletů do odlehlejších oblastí je vhodné cestu předem konzultovat s místními průvodci nebo personálem v ubytovacím zařízení. Treky se doporučuje podnikat ve více osobách a držet se vyznačených cest.

Kvalita vozovek v městských oblastech je dobrá. Mimo tyto oblasti jsou vozovky vesměs nekvalitní. V zemi neexistuje asistenční služba pro motoristy.

Možným nebezpečím pro turisty jsou kapesní krádeže v městských oblastech a občasný výskyt krádeží z hotelových pokojů. Doporučuje se pořídit si fotokopie od cestovních dokladů a dalších důležitých dokumentů.

Úřad pro turisty na Fidži má na svých oficiálních internetových stránkách www.bulafiji.com množství užitečných informací pro turisty.

Sezóna cyklónů je na Fidži od listopadu do dubna avšak tropické bouře včetně cyklónů se mohou vyskytnout kdykoliv během roku

V roce 2006 se po vojenském puči ujal moci prozatímní premiér F. Bainimarama a v zemi jsou porušovány ústavně-právní principy. Tato skutečnost může vést k výraznému a náhlému zhoršení bezpečnostní situace a k vzniku nepokojů. Ke zhoršení situace by mohlo dojít zejména v hlavním městě Suva a ostatních větších městech.

Upozorňujeme občany ČR, aby bedlivě sledovali situaci a pozorně plánovali svůj pobyt na ostrově, vyhýbali se demonstracím či veřejným shromážděním a dbali zvýšené obezřetnosti v hlavním městě.

Fidžijské ministerstvo zdravotnictví zaznamenalo výskyt břišního tyfu. Mezi příznaky této nemoci patří horečka a zažívací potíže. Turistům je doporučováno věnovat zvýšenou pozornost osobní hygieně a konzumovat pouze bezpečné potraviny. Především v řídce obydlených oblastech je nutná obezřetnost k místním zdrojům vody a zvláště je doporučováno do odlehlých oblastí si brát vlastní pitnou vodu a rovněž se zdržet konzumace tradičního místního nápoje kava.

 

ZDRAVOTNICTVÍ, DŮLEŽITÁ TEL ČÍSLA

Zdravotní zařízení na Fiji jsou dostačující pro běžné zdravotní problémy. Dvě hlavní nemocnice, Latuoka Hospital ve městě Lautoka a Colonial War Memorial Hospital ve městě Suva poskytují stálou službu v naléhavých případech.
Ve městě Suva je privátní klinika západního stylu, která je vybavena i dekompresní komorou pro potřeby potapěčů.
Ostatní nemocnice a kliniky poskytují pouze omezený rozsah zdravotní péče.
Závažné zdravotní případy jsou převáženy do Austrálie nebo na Nový Zéland.
Vzhledem k situaci, kdy lékaři i nemocnice předpokládají platbu za ošetření v hotovosti, je nezbytně nutné zařídit si před cestou kvalitní mezinárodní zdravotní pojištění platné pro oblast Oceánie, které umožní pozdější refundaci vzniklých výdajů.

V zemi se občas vyskytuje horečka dengue a proto je třeba se bránit před kousnutím moskyty častým používáním repelentních prostředků.