Vstupenky on-line

Last minute zájezdy 2013 Argentina

Detail státu

Argentina Argentina - transparent

za cenu - .

1.1 AKTUÁLNÍ DOPORUČENÍ A VAROVÁNÍ

Nebylo nalezeno žádné aktuální upozornění nebo varování pro cesty.

 

1.2 CELNÍ PŘEDPISY

Do Argentiny je zakázán a přísně kontrolován dovoz čerstvých potravin živočišného a rostlinného původu (ovoce, zelenina, maso a masné výrobky apod.); dovážet se smí konzervované potraviny nebo tzv. potraviny “v prášku”. Z Argentiny lze vyvézt v hotovosti maximálně částku 10.000,- USD, vzhledem ke značnému úniku hotovosti v “tvrdých” měnách z Argentiny jsou celníci při kontrole peněz v hotovosti velmi přísní. Zejména na hranicích mezi Argentinou a Paraguayí (kvetoucí černý obchod a pašování) se doporučuje celně deklarovat dražší fotoaparáty, notebooky a jiné elektronické přístroje; při nákupu tohoto zboží ve free shopech doporučujeme uchovat si fakturu. V případě ztráty nebo odcizení těchto přístrojů na argentinském území je zapotřebí mít příslušný policejní protokol (nutný i pro pojišťovny) pro případ kontroly při výjezdu ze země. Jinak i v Argentině platí omezení dovozu – vývozu alkoholických nápojů, vína a tabákových výrobků. Na mezinárodních letištích (i např. na trajektu mezi Buenos Aires a Uruguayí) jsou rentgenována všechna zavazadla bez výjimky, včetně příručních, a to i při příjezdu. Pokud při odletu z Argentiny hodláte nakupovat ve free schopech na mezinárodním letišti Ezeiza v Buenos Aires, nechte si nákupy zabalit tak, aby to odpovídalo bezpečnostním požadavkům na území EU. Nenakupujte argentinské vakuově balené hovězí maso, které se ve free schopech hojně nabízí – dovoz do EU je v této formě zakázán a nákupy vám budou při příletu do Evropy obyčejně zabaveny.

 

1.3 DOKUMENTY

 

Od 2. ledna 2000 je v platnosti Dohoda o zrušení vízové povinnosti pro držitele národních pasů při cestách za účelem turistiky. Pobyt v Argentině bez nutnosti udělení víza je maximálně do 90 dnů. Občané ČR cestující do Argentiny za jiným účelem než turistickým (např. kulturní a studijní pobyty, či z jiných profesionálních důvodů) však víza potřebují.

Pro řízení motorových vozidel je třeba mít platný mezinárodní nebo národní řidičský průkaz.

 

1.4 SPECIFIKA, BEZPEČNOST, DOPORUČENÍ TURISTŮM

Bezpečnostní situace v Argentině se v celonárodním měřítku zhoršuje; na tomto nepříznivém trendu se podepisuje zejména rostoucí kriminalita v Buenos Aires a dalších velkých aglomeracích. K většině případů okradení českých návštěvníků Argentiny, které pomáhá řešit Velvyslanectví ČR v Buenos Aires, dochází právě na těchto místech.

I když násilné trestné činy cíleně zaměřené proti zahraničním návštěvníkům jsou spíše ojedinělé, především ve velkých městech nabádáme k ostražitosti a dodržování obvyklých a zkušeným cestovatelům notoricky známých pravidel pasivní prevence: nikdy neztrácejte z dohledu své osobní věci, v restauracích si např. nezavěšujte kabelky na opěradla židlí, nevystavujte zbytečně na odiv fotoaparáty a cennosti, při fotografování věnujte pozornost osobám ve svém nejbližším okolí, stejně jako při nákupech, kdy sahejte po peněžence diskrétně až v okamžiku placení, ve večerních hodinách se vyhýbejte postranním ulicím a pokud je to možné, pohybujte se ve skupinách, nenavštěvujte chudinské čtvrti, které se např. v Buenos Aires nacházejí i přímo v centru města, pro případ přepadení s použitím násilí nebo přímo zbraně se nikdy nebraňte a mějte připravený jistý obnos na hotovosti, kterým můžete útočníka uspokojit a odvrátit další agresi.

Mezi nejrizikovější části Buenos Aires patří čtvrť Boca, kde nedoporučujeme pohyb mimo několik málo ulic navštěvovaných turisty (okolí známého Caminita, nikoliv však již cestu z tohoto místa k několik set metrů vzdálenému stadionu Boca Juniors) a i tam je nutno dávat mimořádný pozor na kapesní zloděje, dále čtvrť San Telmo (krádeže zejména o víkendových bleších trzích), ve večerních hodinách centrum (tzv. “microcentro”, zejména pěší zóna ulice Florida a okolí), všechny stanice příměstské vlakové dopravy (zejména Retiro, Constitución) a autobusová nádraží, kde nikdy nespouštějte oči ze všech svých zavazadel (stejně jako na mezinárodním letišti Ezeiza a vnitrostátním Aeroparque). Oblíbeným působištěm kapesních zlodějů jsou pak městské autobusy a metro. V nočních hodinách se doporučuje používat v Buenos Aires cenově vcelku přijatelné taxislužby (ještě lépe pak služby radiotaxi, nikoli náhodně zastavená vozidla).

Poměrně často se lze setkat s falešnými bankovkami, zejména vyšších hodnot (20, 50 a 100 pesos). Nikdy neměňte peníze s pouličními směnárníky, mírně lepší kurs nikdy nevyváží riziko, kterému se tím vystavujete. Dávejte pozor na vracené bankovky v restauračních zařízeních levnějšího typu nebo ve večerních hodinách při placení v taxících, kdy není na peníze dobře vidět.

Časté jsou demonstrace na mnoha místech Argentiny, zvláště pak v Buenos Aires. Manifestace jsou téměř na denním pořádku a značně blokují městskou dopravu. Bohužel pravidelně dochází i k zablokování jediné příjezdové komunikace na mezinárodní letiště Ezeiza na dobu až několika hodin, čímž může být ohrožen odlet plánovanou linkou. Doporučujeme vyhýbat se všem podobným akcím, neboť bývají vyhledávaným prostorem pro kapesní zloděje.

 

1.5 ZDRAVOTNICTVÍ, DŮLEŽITÉ TEL. KONTAKTY

Do Argentiny je bezpodmínečně nutné cestovat s platným zdravotním pojištěním. Pro lékařskou péči cizinec sice může využít veřejných zdravotnických zařízení zdarma, avšak tato jsou obvykle velmi nízké kvality, mají jen základní vybavení (zejména mimo větší města) a potýkají se často s velkým počtem pacientů a často i absencí hygienických standardů. V soukromých zdravotních zařízeních (kam spadá i naprostá většina zubních ordinací) nutno počítat s úhradou služeb hned při ošetření. Částky za soukromou zdravotní péči jsou relativně vysoké, jsou refundovány pojišťovnami zpětně a jen větší zdravotnická zařízení přijímají platební karty. Pro zpětnou refundaci nákladů je v každém případě nutná diagnóza ošetřujícího lékaře, na případné další podmínky se informujte podrobně před cestou u své pojišťovny. Pokud užíváte některé specializované léky nebo léky na lékařský předpis, doporučujeme se vybavit na cestu dostatečným množstvím již z ČR. Běžné léky jsou v Argentině dostupné bez problémů. Chřipkové období zahrnuje v Argentině měsíce květen až září (zimní období na jižní polokouli); přestože v posledním období nebezpečí nákazy chřipkou A(H1N1) celosvětově polevilo, doporučuje se dodržovat všeobecně známá preventivní opatření. V letním období (prosinec – počátek března) existuje v severních subtropických oblastech Argentiny a ojediněle i v Buenos Aires nebezpečí nákazy horečkou dengue a výjimečně (podél hranice s Paraguayí) též žlutou zimnicí. Pro cesty do Argentiny však není očkování proti žluté zimnici (a dalším nemocem) povinné.

Telefonovat lze z telefonních automatů (převážně na karty, někde i na mince) nebo z veřejných telefonních stanic („locutorio“, „cabinas telefónicas“ - bývá nepřetržitý provoz).
Argentinský telefonní seznam na internetu můžete najít na: www.teleinfo.com.ar

Důležitá telefonní čísla:
Záchranná služba: 107
Policie: 101, policejní zásahová jednotka 911, Federální policie 131
Hasiči: 100
Civilní obrana: 103

Pošty
Pro zasílání mezinárodních zásilek je možné používat pobočky pošty Correo Argentino (státní, ovládá cca 70% trhu). www.correoargentino.com.ar
Pro vnitrostátní zásilky a do sousedních zemí lze využít i ostatních společností (OCA, ANDREANI, atd.)