Vstupenky on-line

Last minute zájezdy 2013 Albánie

Detail státu

Albánie Albánie - transparent

za cenu - .

1.1 AKTUÁLNÍ DOPORUČENÍ A VAROVÁNÍ

Nebylo nalezeno žádné aktuální upozornění nebo varování pro cesty.

 

1.2 CELNÍ PŘEDPISY

Celní kontrola je standardní. Do Albánie lze bez ohlašovací povinnosti dovézt maximálně 1 000 000 ALL, tj. cca 7 150 EUR. Povinná směna valut není požadována.

 

Dovoznímu clu nepodléhá dovoz následujícího zboží na jednoho cestujícího:
· přiměřené množství věcí neobchodní povahy k osobní potřebě cestujícího a jeho rodiny a dárky a suvenýry nepřevyšující hodnotu 30 000 ALL, tj. cca 215 EUR; v případě osoby do 15 let je hodnota poloviční;
· 200 ks cigaret nebo 100 ks krátkých doutníků nebo 50 kusů doutníků nebo 250 gramů tabáku;
· 1 litr destilátu s 22 a více % alkoholu či 1 litr nedenaturovaného etylalkoholu nad 80%;
· 2 litry vína či destilátu s obsahem do 22 % alkoholu;
· 50 gramů parfému či 0,25 litru toaletní vody.
Na osoby do 15 let se bezcelní dovoz limitu na tabákové výrobky a alkohol nevztahuje, na osoby ve věku 15 - 18 let se vztahuje jen bezcelní dovoz limitu tabákových výrobků, nikoliv alkoholu.

Zakázán je dovoz omamných a psychotropních látek. Zbraně lze dovážet pouze s příslušným povolením.
Při průchodu celní přepážkou je každý cestující povinen mít u sebe pouze svoje vlastní

 

1.3 DOKUMENTY

Pro cestu do Albánské republiky potřebuje občan České republiky platný cestovní, diplomatický nebo služební pas nebo občanský průkaz.

Při cestě motorovým vozidlem albánská pohraniční kontrola vyžaduje mezinárodně platné potvrzení o jeho pojištění (tzv. zelenou kartu) a malý technický průkaz. Ačkoliv není striktně vyžadován, doporučujeme mít s sebou též mezinárodní řidičský průkaz. Při cestě služebním (resp. firemním) či zapůjčeným vozidlem je třeba při hraniční kontrole předložit plnou moc prokazující dispoziční právo k vozidlu. Plná moc by měla být notářsky ověřená, v angličtině, kromě údajů o vlastníkovi by měla obsahovat jméno a příjmení řidiče, číslo jeho cestovního dokladu a SPZ automobilu. Bez tohoto dokladu se řidiči vystavují riziku, že na území Albánie nebudou vpuštěni.

Pro vstup do Albánie není předepsáno žádné povinné očkování, očkovací průkaz není vyžadován.

 

1.4 SPECIFIKA, BEZPEČNOST, DOPORUČENÍ TURISTŮM

V posledních 10 letech se bezpečnostní situace výrazně zlepšila a v současnosti je na evropské úrovni. Velká města a hlavní trasy spojující zemi s Černou Horou, Kosovem, Makedonií a Řeckem jsou bezpečné, a to i v noci; nedoporučuje se však nocování na parkovištích a ve stanech mimo kempy.
Zvýšené opatrnosti je třeba při pohybu v horských oblastech podél hranice s Kosovem a Černou Horou. Ačkoliv již bylo na kosovsko-albánské hranici dokončeno odminování území zaminované během konfliktu v letech 1998-99, doporučujeme stále opatrnost při pohybu v této oblasti.
Návštěvníci a turisté se nestávají oběťmi organizovaného zločinu. Životní úroveň značné části obyvatel je však dosti nízká, doporučujeme proto dodržovat běžná bezpečnostní opatření.
Při cestách do odlehlých oblastí doporučujeme informovat o plánované trase a časovém harmonogramu konzulární úsek Velvyslanectví ČR v Tiraně.

 

SPECIFIKA ZEMĚ
Ve srovnání s dalšími evropskými zeměmi je dopravní infrastruktura na velmi nízké úrovni. Na překonání relativně krátké vzdálenosti je třeba počítat s mnohem delší dobou než v ČR.
Kvalitní silnice jsou jen na několika hlavních tazích, např. Tirana – Durrës, Tirana – Shkodër, Tirana – Kukës – Pristina (Kosovo), Tirana – Elbasan – Ohrid (Makedonie), Durrës – Lushnje – Fier – Vlorë, Tepelenë – Gjirokastër – Kakavijë (hranice s Řeckem). Na hlavních silnicích lze cestovat běžným osobním autem, vzhledem k místním řidičským zvyklostem se doporučuje neustálá vysoká pozornost při řízení. Pro jízdu na mnoha menších silnicích jsou vhodné pouze terénní vozy. Po silnějších deštích nebo sněžení mohou být menší silnice určitou dobu nesjízdné.
Železniční síť je omezená, spoje pomalé a hygienické podmínky ve vlacích nevyhovující. Do Albánie nelze cestovat ze zahraničí osobním vlakem. Autobusy zpravidla nemají jízdní řády a ve větších městech bývá problematické zjistit, odkud odjíždějí.

 

1.5 ZDRAVOTNICTVÍ

 

Zdravotní péče v Albánii je ve srovnání se zdravotní péčí v ČR na nízké úrovni. Složitější úrazy či onemocnění nelze v Albánii léčit; nutný je převoz do zahraničí.

Zdravotnická střediska fungují pouze ve větších městech a v turistických oblastech, nejsou však dostatečně vybavena lékařskou technikou a zdravotnickým materiálem. Na venkově a horských oblastech často neexistuje žádná lékařská péče. Turisté by měli mít s sebou všechny léky, které dlouhodobě užívají, a lékařskou péči vyhledávat jen v nezbytných případech.

Mezi ČR a Albánií není sjednána dohoda o bezplatném poskytování zdravotní péče. Na cestu do Albánie proto doporučujeme sjednat si zdravotní pojištění v ČR.

Do Albánie není zapotřebí povinné očkování; doporučit lze očkování proti hepatitidě A, event. B, případně proti encefalitidě.

Důležitá telefonní čísla
rychlá lékařská pomoc 127
dopravní policie 126
policie - rychlý zásah 129
hasiči 128

Nelze zaručit, že na těchto číslech hovor převezme osoba, která bude hovořit i jinak než albánsky.

 

1.6 MĚNA, CENY, NÁKUPY

albánský lek (LK) = 100 qindarka

1 Kč = cca 4 LK

Orientační ceny

Pobyt v Albánii vyjde relativně draho, Tirana je dražší než zbytek země. Denní náklady se pohybují od 30 - 40 USD na den.

V případě, že chcete spát ve slušném hotelu a jíst v restauraci, vyjde vás denní pobyt na více než 100 USD. Pokud jste ale méně nároční, připraveni na smlouvání a ochotni hledat, můžete narazit až na překvapivě levná místa (především u soukromých osob). Vyplatí se předem se informovat. Vzhledem k malému počtu směnáren je v Albánii zcela běžná výměna valut "na ulici". Kurz prakticky odpovídá bankovnímu, je třeba si však dávat pozor na falešné bankovky.

Kreditní karty a cestovní šeky přijímají pouze hotely vyšší kategorie v Tiraně.

Ceny:
- hotel: 40 - 120 USD
- 1 litr nafty - 90 LK
- 1 litr benzínu - 120 LK
- 1 litr pitné vody - 35 LK
- 1 litr mléka - 150 LK
- 1 kg chleba - 60 LK
- 1 kg hovězího masa - 600 LK
- jídlo v restauraci na osobu (podle kategorie restaurace) 500 - 2000 LK