Vstupenky on-line

Last minute zájezdy 2013 Irák

Detail státu

 - transparent

za cenu - .

CELNÍ A DEVIZOVÉ PŘEDPISY

Předpisy a pravidla jsou srovnatelná s ostatními zeměmi regionu.

MZV ČR doporučuje nedovážet předměty a zboží, které by mohly být považovány za neslučující se s náboženstvím (zejména alkohol).

Vzhledem k omezení pohybu a praktické nemožnosti využívat bezhotovostní platební styk se doporučuje mít dostatečnou finanční hotovost v USD.

 

DOKUMENTY

Pro vstup občana České republiky na území Irácké republiky je vyžadován pas (cestovní, služební, diplomatický) České republiky s dobou platnosti nejméně 3 měsíce od posledního dne žádaného pobytu.

 

SPECIFIKA, BEZPEČNOST, DOPORUČENÍ PRO TURISTY

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky doporučuje občanům ČR při přípravě i realizaci cest do Iráku maximální obezřetnost s ohledem na dlouhodobě komplikovanou bezpečnostní situaci a z ní plynoucí rizika.

Bezpečnostní situace v Iráku je přes postupující trend směrem ke stabilizaci nadále riziková a obtížně předvídatelná. V zemi působí izolované skupiny politických extrémistů a kriminální uskupení, jejichž cílem se mohou stát cizinci postrádající znalost místního prostředí a adekvátní ochranu. Relativně bezpečné jsou z hlediska pohybu cizinců provincie Regionu iráckého Kurdistánu (Dohúk, Erbíl, Sulajmánia).

Důrazně se doporučujeme realizovat veškeré cesty do Iráku v úzké koordinaci s důvěryhodnými místními partnery, ať již na vládní či provinční úrovni nebo místními podnikateli. Specifickou pozornost je třeba již ve fázi přípravy cesty věnovat zajištění bezpečného ubytování (hotely pouze s adekvátní ochranou a na základě věrohodných referencí) a dopravy (ať již zajišťované s asistencí místních bezpečnostních složek, soukromých ochranek, či pohybu v doprovodu důvěryhodných lokálních partnerů).

V zemi je omezený přístup k základní zdravotní pomoci. Vnitrostátní letecká přeprava funguje mezi Bagdádem a městy Erbíl, Sulajmánia, Basra a Nadžaf.
Českých podnikatelským subjektům se doporučuje, aby před cestou do Iráku kontaktovali Velvyslanectví ČR v Bagdádu.
Vzhledem k bezpečnostní situaci a neexistenci vhodné infrastruktury Ministerstvo zahraničních věcí ČR nedoporučuje podnikat individuální turistické cesty do Iráku; vyjímku činí pouze Region iráckého Kurdistánu (provincie Erbíl, Sulajmánia a Dohúk).

Klima

V letních měsících (květen až září) panují v Iráku extrémní klimatické podmínky, kdy teplota ve stínu přesahuje i 50°C. Z důvodu nedostatku vodních srážek jsou časté tropické písečné bouře (chamsin), které někdy trvají 2-3 dny.

 

ZDRAVOTNICTVÍ, DŮLEŽITÁ TEL ČÍSLA

V zemi efektivně nefunguje zdravotnická pomoc ani záchranná služba. Při pobytu v Bagdádu je možné v neodkladných případech využít lékařskou pomoc v nemocnici a zdravotnických zařízeních v tzv. zelené (mezinárodní) zóně (nemocnice Ibn Sina - tel. 0790 1344956). V ostatních částech Bagdádu je zdravotnická pomoc k objednání na tel. 07704429300 nebo 07901922458 (nemocnice Yarmouk) nebo tel. 5376641 (stálá linka, Červený půlměsíc).

Policie - nouzové 130 (01130 při volání z mobilního telefonu)